NÁŠ PŘÍBĚH A FILOZOFIE

DEKORACE ZE SKOŘÁPEK VLAŠSKÝCH OŘECHŮ – ZASE TROCHU JINAK

 

Skořápky vlašských ořechů jsou úžasným přírodním materiálem k tvorbě nejrůznějších ozdob a dekorací… Coby malou holčičku mě ale vždy nejvíce okouzlovala „miminka v ořechové kolébce“ a ani s rostoucím věkem mě nepřestaly nejrůznější typy, především vánočních ozdob z vlašských ořechů, naprosto fascinovat. Působily na mě klidným a hřejivým dojmem domova a možná taky vytrácejícím se kouzlem dávných časů.  Inspirací mi však byly také mnohé folklorní a přírodní kousky jako např. poloviny skořápek vycpané modrotiskem, mechem či jinými přírodninami.

Zpočátku svého ořecho-tvoření jsem se věnovala prioritně retro kouskům a postupně začala kombinovat skořápky s bavlněnými krajkami. Následně, a to asi díky vrozené lásce k tradici, ale i všemu „netradičnímu“, jsem se však neubránila potřebě vdechnout ořechům také nový vzhled.  A začít dekorace ze skořápek vyrábět JINAK…

DECORNUTS

Je značka, pod kterou vyrábím speciální dekorace ze skořápek vlašských ořechů v kombinaci s neotřelými a nepříliš používanými materiály, jako jsou: bavlněné, metalické, starožitné krajky, prýmky, volánky, či třásně atd. Vzhledem k tomu, že na trhu se vyskytuje drtivá převaha dekorací z vlašských ořechů v rustikálním a retro provedení, zaměřuji se spíše a především na „antik“ a moderní design.

Tvořením těchto drobných dekorací se zabývám již několik let, přičemž značnou oblibu si našly v sousedním Rakousku a USA.  V roce 2018 jsem se rozhodla svým „dekornátkům“ vytvořit určité zázemí v podobě této značky a dopřát jim možnost dělat lidem radost také v zemi jejich původu,  České republice.

Reprezentativním a „Decornuts“ charakterizujícím je ořech č. 1, který má rovněž zastoupení v databázi průmyslových vzorů v ČR.

CO JSOU VLASTNĚ „DECORNUTY“???

DECORNUTEM tedy rozumějme ozdobný dekorační, nebo chcete-li také „oblečený ořech“, většinou závěsného charakteru.  Přesto, že jej můžeme pojímat především jako vánoční dekoraci, lze jím krásně lze ozdobit např. suchou větev v interiéru, zrcadlo, kliku, starý obraz nebo dokonce kabelku. Fantazii se zkrátka meze nekladou!

Slyšíte tento výraz poprvé? Není divu – tímto názvem jsem své ořechové mini-lásky obdařila teprve v lednu tohoto roku (2018). Hledala jsem poctivě mezi nejrůznějšími variantami a nakonec, s čistým svědomím, zakotvila u složeniny tvořené dvěma slovy:

DECOR (DEKORační) + NUTS (ořechy) = DECORNUTS (dekorační ořechy)

Ano, je mi známo, že pojem „nuts“ se v anglickém pojetí vztahuje na ořechy obecně, nikoli tedy pouze na ořechy vlašské či královské. Ale mně, coby tvoru svobodomyslnému, to takto zkrátka dobře „zní“ a navíc – jsem si čím dál víc jista, že ořechům oděným do vzácných materiálů tento název sluší ze všech nejvíc 🙂

 

FILOZOFIE „DECORNUTS“:

Troufalá otázka úvodem…   Jaké slovo používáte nejčastěji?

„NESTÍHÁM“ ???

Také jsem jej dříve až zoufale nadužívala, v dnešní uspěchané době se není zas tak čemu divit… Odpoutání se od komerčního prostředí, v němž jsem se nějakou dobu pohybovala, a fascinující procesy tvoření, mi otevřely možnost vnímat svět a realitu ještě jiným způsobem. Především  jsem zpomalila…

A trochu toho „zpomalení“ zprostředkovávám i vám, v každém jednom kousku s LÁSKOU, PÉČÍ A ČASEM vyrobeného DECORTNUTu, který je mou:

… REVOLTOU proti uspěchanosti dnešní doby, materialismu, nekvalitě, kvantitě…

…trochou POEZIE, PŘÍRODY a TEPLA přicházejících do vašeho domova…

… SRDEČNÍ ZÁLEŽITOSTÍ  a doufám, že zakrátko i vaší…

 

ZROZENÍ mého PRVNÍHO „decornatu“:

K této „osudové“ události došlo před několika lety – měli jsme chalupu na odlehlé vesnici, v tiché a čisté přírodě. Bylo těsně před Vánoci a já mezi starostmi a péčí o dvě malé děti zjistila, že nemám dostatek vánočních ozdob na stromeček. Venku příšerně mrzlo a hustě sněžilo a nechtělo se mi v tomto nečase vyjíždět ven, rozhodla jsem se tedy pro pohodlnější a zároveň kreativnější řešení „problému“.

Na dřevěné podlaze půdy se rozlévalo hotové moře vlašských ořechů, které k tvoření přímo vybízelo. Nějakým zvláštním řízením osudu jsem otevřela starou truhlu a v ní objevila překrásnou bavlněnou krajku, kterou tam nechali ještě původní majitelé. Podívala jsem se na ni, pak zpátky na vlašský ořech – a nápad byl na světě a o chvíli později i můj první decornut!

Tady je – dokážete si jistě představit, jak moc mu to slušelo na vánočním stromečku!

JÁ, DECORNUT „PRVNÍ“!

KDO JE „ELA“  podepsaná na každém balení?

Nikdo jiný než já, MICHAELA. Líčit původ této zkráceniny by bylo příliš zdlouhavé, pro naše účely jistě postačí vědět, že ELA je mé „druhé“ –  inspirující já, bez něhož bych jen stěží uvedla decornuty (a veškeré své tvoření) na světlo Boží.

NĚCO O MNĚ

Jsem bytostně přesvědčena o tom, že člověka nejlépe charakterizuje to, co miluje, co mu dělá radost – a tady je tedy zlomek toho, kdo jsem:

ŽIVOT. RODINA. DĚTI. LIDI. TVOŘENÍ. KRÁSA. MOUDROST. DOBRO. SMÍCH. SLUNCE. STÍN. KVĚTINY. KNIHY. ROZPRASKANÉ OMÍTKY. VYKOTLANÉ KOŘENY STROMŮ. KAMENNÉ ZÍDKY.  NAŠE ZEM. OBLAKA. BŮH. POEZIE. PSANÍ. ZELEŇ. STARÉ HŘBITOVY. DETAILY. BLEŠÍ TRHY. GALERIE. ŘEKY A HLADINY VOD. SECONHANDY. MÓDA. DESIGN. HRADY A JEJICH NÁDVOŘÍ. POKRMY Z BRAMBOR. HISTORIE. BŘEČTAN. LES. SUSHI a – DECORNUTY 🙂